ПРАВОВАЯ
ЗАЩИТА

ПРОЕКТ ЗМІН ДО ЗАКОНУ «ПРО НОТАРІАТ»

Защита от вымогателей. Помощь при ДТП. Представление интересов в суде, прокуратуре, милиции. Услуги адвоката и юриста. Бесплатная консультация.

 

Чи залишаться нотаріуси без роботи? Чи легше буде підробляти документи? Висловлюємо експертну думку щодо проекту змін до Закону України «Про Нотаріат»

З моменту проголошення незалежності держави, національне законодавство у процесі свого розвитку зазнало чималих змін та доповнень. Особливої уваги заслуговує нотаріат, який планується у значній мірі реформувати шляхом прийняття законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо засвідчення вірності копій (фотокопій) документів і виписок з них та справжності підпису на документах» № 3077 від 14.08.2013, поданий до Верховної Ради України М. Я. Азаровим. Найбільш важливими змінами, у відповідності із цим законопроектом, є:

1. Звуження переліку документів, які можуть бути посвідчені нотаріусами – і, як результат, скорочення їх можливостей щодо фінансової винагороди їх послуг;

2. Надання нотаріусам можливості видавати виписки з Державного реєстру прав на нерухоме майно.

Насамперед, вказані зміни стосуються засвідчення вірності копій документів. Ці питання вирішуються у статтях 75-76 Закону України «Про нотаріат». В цілому, «копія» (від латинського «соріа» – велика кількість) – це відтворення тексту будь-якого документа. Копія має силу оригіналу документа у випадку, коли її відповідність до нього зазначена в установленому законом порядку. Вищезазначена ст. 75 Закону України «Про нотаріат» передбачає, що нотаріуси засвідчують вірність копій документів, виданих підприємствами, установами, організаціями, за умови, що ці документи не суперечать закону, мають юридичне значення і засвідчення їх вірності не заборонено законом.

У вказаного законопроекту можна виділити як позитивні, так і негативні сторони. Зокрема:

· Запропонований законопроект не несе в собі звуження повноважень нотаріату, що в цілому слід визнати позитивним;

· Прийняття цього акту зменшить навантаження на нотаріат, тим самим сприяючи покращенню якості виконання нотаріусами своїх функцій та повноважень;

· Вказаним законопроектом планується ввести спрощену процедуру оформлення документів, без участі нотаріусів, більш швидку та менш фінансово затратну (одночасно з цим, виникає вірогідність підроблення таких документів);

· Зважаючи на внесення досить серйозних змін до законодавства про нотаріат, втілення наведених пропозицій в життя можливе лише за умови прийняття нового законодавчого акта, який би чітко врегулював питання посвідчення вірності копій документів та виписок.

Говорити про ефективність застосування цього законопроекту можливо буде після його прийняття. Наразі ж, можливо лише теоретично передбачити, що чекає Україну після прийняття цих змін. Видається, що передувати прийняттю такого роду законопроектів має підвищення правосвідомості та правової культури українського народу. На жаль, представники влади, коментуючи цей законопроект, висвітлюють тільки його позитивні риси, вказуючи на те, що він поліпшить порядок посвідчення копій, але негативні риси замовчуються.

Можно сказати, що цей законопроект все таки доцільно прийняти в нашій країні, оскільки досить часто люди не мають фінансової можливості дозволити собі послуги нотаріуса в силу їх високої вартості. При цьому, треба більш виважено та ґрунтовно підійти до визначення переліку документів, які не потребують нотаріального посвідчення.

Что ещё почитать

· Дурилка картонная? — шаблон запроса на имя Министра внутренних дел Украины по фактам инфантильности сотрудников новой патрульной службы.

· Бомж по закону КП «Жилкомсервис» — юридическая драма о праведном судье, овцах и козлищах.

· Ещё…

Слід також зазначити, що доволі важливою подією стала пропозиція розширити повноваження нотаріусів у сфері реєстрації прав на нерухоме майно. Про це зазначив Прем’єр-міністр України М. Я. Азаров. І якщо перша новина про скорочення переліку документів, які можуть посвідчувати нотаріуси, аж на 50 пунктів, є не дуже приємною для самих нотаріусів, то друга – більш позитивна, оскільки з прийняттям цього акту, нотаріусам з 1 січня 2013 року буде надано можливість, діючи в якості спеціальних суб’єктів, надавати населенню виписки з Державного реєстру прав на нерухоме майно на рівні з державними реєстраторами. До яких наслідків це призведе, ми зможемо говорити лише після введення в дію вказаного проекту та проходження деякого часу. Однак, із впевненістю можна сказати, що ухвалення цього закону матиме важливі позитивні наслідки для реалізації фізичними та юридичними особами речових прав на об'єкти нерухомого майна.

Ростислав Григор'єв, стажер
Правовий Захист
вул. Багалія 9
Харків, 61002

Тел.: 050.911.8994
Email: zapravo@aol.com

Позвоните нам сейчас - узнайте, как мы можем Вам помочь...